A második trimeszter

A várandósság második trimesztere a 13-27. hétig tart. Az első trimeszter kellemetlenségeihez képest sok kismamának igazi felüdülés ez az időszak, újra energikusabbak. Érdemes kihasználni ezt az időt.

Milyen vizsgálatok várnak a kismamára ebben a trimeszterben?

A terhesség második harmadában havonta egy alkalommal történik a védőnővel való találkozás, konzultáció, amelyek során vérnyomás, pulzusszám, haskörfogat, testsúly, valamint a vizelet általános (tesztcsíkkal történő) vizsgálata történik. Eredményét a védőnő a kis könyvben rögzíti, valamint ide kerül a soron következő megbeszélés, illetve esedékes vizsgálat időpontjának beírása is.

  • Laborvizsgálat :
    Ebben a trimeszterben is esedékes egy újabb laboratóriumi vizsgálat (vér- és vizelet-mintavétel). Eredménye elárulja, fellépett-e a terhesnél vérszegénység (szinte minden esetben igen, legalább enyhe formában), illetve hogy ennek mértéke igényel-e beavatkozást (pl. vaskészítmény vagy vitaminok szedését).
  • II. trimeszteri genetikai ultrahang szűrés:
    A 18 hét 1 nap-20 hét 6 nap héten történik a magzat második genetikai ultrahang vizsgálata. Az ideális időpontja legkorábban a betöltött 18. héten, inkább annak a végén, vagy a betöltött 19. hét elején van. Nagyon fontos időszak, mivel a magzat minden szerve már jól vizsgálható (különösen az agy, és a szív), és amit az első trimeszterben még nem lehetett jól látni, az ilyenkor már sokkal könnyebb észlelni.
    A vizsgálat során az alábbiakat ellenőrzik:
    • magzat fejlődési üteme, méretei
    • csontozat, végtagok
    • központi idegrendszer (nyitott gerinc)
    • arc (ajak- és szájpad hasadék)
    • mellkas (tüdő, szív, nyelőcső, csecsemőmirigy)
    • has (gyomor, bél, máj, vesék, húgyhólyag)
    • nemi szervek
    • méhlepény
    • magzatvíz

  • Cukorterheléses vizsgálat - OGTT:
    A második trimeszterben (kb. 24-26. héten) kerül sor az édesanyákra váró úgynevezett cukorterheléses vizsgálatra. Ennek során a laboratóriumba éhgyomorra érkezve meghatározott töménységű cukoroldat elfogyasztása után rendszerint 0., és a 120. percben történik vérvétel. A vizsgálati lelet eredménye alapján megállapítható, hogy a terhességgel járó hormonális és egyéb hatásokra változott-e valami a szervezet szénhidrát-háztartásában, tehát fenyegeti-e a kismamát (vagy netán már fel is lépett) a terhességi (gesztációs) cukorbetegség. Ennek felismerése azért fontos, mert időben észlelve enyhébb esetben életmódbeli (diéta és rendszeres testmozgás ) változtatásokkal, súlyosabb esetben egyéb módszerekkel sokat tehetünk a kórállapot anyát és magzatot fenyegető szövődményeinek elkerüléséért.

A fenti vizsgálatok eredményeivel történik a szülész-nőgyógyász szakorvossal a konzultáció, mindig az előre megbeszéltek szerint.

A második trimeszterben ajánlott vizsgálatok:

Magzati szív ultrahang:

A szív anatómiai vizsgálatának optimális időpontja a 18. hét 1 nap-22. hét 1 nap közé esik. Kivételes esetekben szükségessé válhat ennél korábbi terhességi fázisban is a vizsgálat, melyet akár 12. hetes korban is meg lehet kísérelni, azonban későbbi időpontban mindenképpen kontrollvizsgálat szükséges a lelet megerősítéséhez. Egyes esetekben a 24.héten is sor kerülhet ezen vizsgálat elvégzésére orvosi indikáció alapján. Az alábbi esetekben magasabb a szívfejlődési rendellenességek előfordulási gyakorisága:
• veleszületett szívbetegség a családban, előző terhességben,
• vastag nyaki redő eredmény az első ultrahang szűrővizsgálatnál,
• integrált teszt közepes vagy magas kockázatú eredménye esetén,
• kromoszóma rendellenesség gyanúja esetén,
• késői gyermekvállalók esetén (35 éves anyai életkor felett),
• cukorbetegek utódainál,
• kora terhességi ártalmak (egyes vírusfertőzések, toxikus anyagok, gyógyszer, alkohol stb.) esetén,
• többes terhességnél,
• lombik programmal fogant terhességekben.

5D babamozi

A babamozit leginkább a várandósság 20-30. hete közötti időszakban érdemes igénybe venni, hiszen ekkor már babaformája van a magzatnak, és jó minőségű felvételek készíthetők.


Hogyan zajlik a terhesgondozás?

A terhesség megállapításától a várandósság 36. hétig 4 hetente, majd 36. héttől hetente ajánlott terhesgondozásunkon részt venni. A szülés várható idejének túllépése esetén pedig 2 naponta ajánlott orvosi viziten megjelenni.

A várandósság 25-32 hete között a legoptimálisabb a babamozin való részvétel, mert ebben az időszakban magzatunk már igazi baba formát mutat, és tökéletes képek készülhetnek róla. Ezt elsősorban nem diagnosztikai céllal végezzük, de természetesen a magzat megfelelő életjeleit és körülményeit ezen vizsgálat céljából is ellenőrizzük. A megfelelő időpontban végzett babamozi során nagy biztonsággal megállapítható a magzatunk neme és szívhez szóló bepillantást nyerhetünk a világába. Gyönyörű fotók készíthetők róla, melyek a későbbiekben a családi fotógyűjtemény fontos részévé válhatnak.

A CTG (kardiotokográfia) egy olyan vizsgálat, amellyel a magzati szívhang és a méh aktivitása egyszerre figyelhető meg. A vizsgálat a harmadik trimeszterben, a 36. héttől ajánlott. Indokolt esetben, ha a szülész-nőgyógyász szakorvos úgy ítéli meg, akkor már korábban. Kötelezően pedig a 38. héttől hetente végzik. Túlhordás esetén pedig 2-3 naponta. Szülés alatt is ezzel regisztrálják a magzat szívhangját és a méh-összehúzódások gyakoriságát, intenzitását. A vizsgálat célja, hogy tájékozódjunk arról, hogy a méhlepény megfelelő oxigénnel lája-e el a fejlődő magzatunkat. A CTG mindössze 20 percet vesz igénybe, ülő vagy fekvő helyzetben végezzük. A CTG során az Ön hasára két puha pánttal rögzítünk két érzékelő fejet. Egyik a baba szívműködését, másik a méhtevékenységet rögzíti. A megfelelő mozgásszámból tudunk következtetni arra, hogy kisbaba megfelelő oxigén ellátottsággal rendelkezi-e.

Milyen gyakran szükséges részt venni a terhesgondozáson?

  • a várandósság ideje alatt négyhetente
  • a terhesség 36. hete után hetente
  • a várható szülési időpont túllépését követően, 2-3 naponta

 

Kinek és miért érdemes felkeresnie minket?

Szakrendelésünkre minden kedves hölgyet várunk, akinél a terhességet már megállapították.
Akár problémamentes a várandóssága, akár egyéb krónikus betegséggel, vagy a magzat egészséges fejlődését veszélyeztető egyéb körülménnyel küzd, érdemes rendszeresen felkeresnie minket.

Terhesgondozás szolgáltatásunkon a várandós nőket érintő egészségügyi kérdésekben, elsősorban női orvosok segítenek. Ebből fakadóan megértőbben és empatikusabban fordulunk pácienseink felé, ami valódi segítséget jelenthet akár a családalapítás tervezésekor, akár egy betegségből való gyógyulás során is.
Természetesen lehetősége van férfi szülész-nőgyógyász szakorvos választására is.

Szakmailag alaposan felkészült orvosi csapatunknak, valamint személyzetünk elkötelezettségének köszönhetően a terhesgondozáson kívül családalapítással, dietetikával, szüléssel, szoptatással kapcsolatos kérdésben is fordulhat hozzánk, tőlünk a lehető legjobb szolgáltatást kapja.

 

Miért minket válasszon?

  • minden kapcsolódó szolgáltatás egy helyen elérhető
  • empatikus orvosi csapat
  • választása szerint női nőgyógyászt biztosítunk

Jelentkezzen be szülész-nőgyógyász szakorvosaink egyikéhez!

Dr. Rácz Gertrúd

szülész-nőgyógyász szakorvos

Dr. Burja Edina

szülész-nőgyógyász szakorvos

Köszönjük, hogy felvette velünk a kapcsolatot. Üzenetét sikeresen továbbítottuk!