Menopauza

Mikor beszélünk menopauzáról, változókorról?

A menopauza (climacterium, változó kor) egy olyan biológiai folyamat, amikor megváltozik a szervezet hormon termelése, ennek következtében elmarad a menstruáció. Akkor mondjuk, hogy bekövetkezett a menopauza, amikor egy nő legalább 12 hónapon keresztül nem menstruált. Primer petefészek kimerülésről akkor beszélünk, amikor 40 éves kor előtt jelentkeznek a tünetek. 

A menopauza általában az 50-es évek közepén következik be, de számos genetikai és környezeti tényezők befolyásolhatják ezt, Magyarországon 50-52 éves korra teszik átlagosan. Néhány nőnél a menopauza később következhet be, míg másoknál korábban, és ez szoros kapcsolatban állhat az egészséges életmóddal, a dohányzással, a testtömeggel és más tényezőkkel is. 

Egyre több nőt érint a primer petefészek kimerülés, amikor a hormonszint-csökkenéssel járó tünetek évekig nem jelentkeznek látványosan, de a petefészek működésének megváltozása, petesejtek mennyiségének fokozatos csökkenése már akár 40 éves kor körül elkezdődik.


Menopauza tünetei:

A menopauza során a női hormonok, mint az ösztrogén és a progeszteron szintje jelentősen csökken, átalakítva ezzel a teljes női hormonális rendszert, amely többféle tünettel járhat:

  • Menstruációs rendellenességek, mint például rendszertelenség vagy kisebb mennyiségű vérzés
  • Hangulatingadozások, ingerlékenység vagy rosszkedvűség
  • Alvászavarokhoz, beleértve az álmatlanság és az éjszakai ébredések
  • Hőhullámok és éjszakai izzadások
  • Húgyúti problémák, mint például gyakori vizelés és húgyhólyagproblémák
  • Csökkenő csontsűrűség, növelve a csontritkulás és törések kockázatát
  • Hüvely szárazság és a hüvelyfal vékonyodás, amely kellemetlenséget és fájdalmat okozhat a szexuális érintkezés során
  • Memóriazavar, vagy koncentrációs nehézségek

 

Hogyan tudjuk kideríteni, hogy a tünetek hátterében valóban a menopauza állhat?

A menopauzával járó tünetek azonosításához és annak meghatározásához, hogy valóban a menopauza áll-e a háttérben, fontos a szakorvosi konzultáció. A menopauza tüneteinek azonosításában segíthet:

Figyeljen az olyan tünetekre, amelyek a menopauzával kapcsolatosak lehetnek, például hőhullámok, éjszakai izzadás, hangulatváltozások, alvásproblémák, vaginális szárazság stb.

Érdemes naplót vezetni a tünetekről, beleértve a menstruációs ciklus változásait is. Ez segíthet a szakorvosnak a tünetek mintázatának és súlyosságának értékelésében.

Menopauza konzultáció során szakember nyújt segítséget: megvizsgálja, kikérdezi a tünetekről, korábbi betegségekről, elkérheti az korábbi leleteket. A szakorvos tud abban dönteni az információk birtokában és a tünetek függvényében, hogy milyen (vér)vizsgálatra lehet szükség. Azt is szakorvos tudja eldönteni és javaslatot tenni, hogy milyen egyéb egészségügyi problémát - amelyek hasonló tüneteket okozhatnak - szükséges kizárni, azaz milyen egyéb vizsgálatra (mammográfia, rákszűrés, TVS, csontsűrűségvizsgálat) lehet szükség.
Az eredmények ismeretében kezdődhet meg a célzott, egyénre szabott kezelés, mint a helyi terápia (intim rejuvenáció), intim lézer, tibolon tartalmú készítmények szedése és a változókorban szükséges szűrővizsgálatok, illetve vitaminok szedése.

Menopauza konzultációra bejelentkezhet a +36 70 677 4813 telefonszámon.

 

Dr. Zakariás Anita

szülész-nőgyógyász szakorvos

Dr. Fülöp Viktor

szülész-nőgyógyász szakorvos, endokrinológus szakorvos

Kérjen visszahívást

Köszönjük, hogy felvette velünk a kapcsolatot. Üzenetét sikeresen továbbítottuk!

Miért foglaljon online?

  • Elérhető a nap 24 órájában
  • A naptár alapján kiválaszthatja az Ön számára legkedvezőbb időpontot
  • Több szolgáltatáshoz is előjegyezhet időpontot, így nincs várakozás
  • Értesítést küldünk e-mailben/sms-ben
  • Időpontot lemondani kizárólag telefonon, vagy email-ben lehet a vizsgálati időpontot megelőző 24 óráig