Mit nevezünk habituális vetélés?

A habituális vetélés számos nő – gyermekre vágyó pár – életét érinti. Habituális vetélésről akkor beszélünk, amikor a várandós nő három vagy több egymást követő terhességét veszíti el még az embrió beágyazódása előtt, vagy a terhesség első 24 hetében, spontán módon. 36 éves kor felett már két egymást követő vetélés esetén beszélünk erről a diagnózisról. Ez a fájdalmas tapasztalat nemcsak fizikai, hanem emocionális és pszichológiai szempontból is megterhelő lehet. Kulcsfontosságú, hogy ezekben az esetekben az érintettek megfelelő és hatékony orvosi segítséget kapjanak. Így született meg a habituális vetélést kivizsgáló csomagunk, ami tartalmazza azokat a szükséges vizsgálatokat, amelyek segíthetnek a háttérben meghúzódó okok felderítésében.

habituális vetélés

Milyen okok állhatnak a habituális vetélés hátterében?

A habituális vetélés mögött számos tényező bújhat meg, amelyek hozzájárulhatnak az ismételt terhesség elvesztéséhez.

Genetikai eltérések:

A genetikai anomáliák (kromoszóma-rendellenesség) szerepe nem elhanyagolható a habituális vetélés esetében. Az embrionális genetikai hibák vagy a szülők genetikai hajlamai komoly hatással lehetnek a terhesség megtartására.

Örökletes tényezők:

Az öröklődő genetikai tényezők is szerepet játszhatnak a habituális vetélésben. Ha a szülők genetikai hajlamot hordoznak, amely növeli a terhességvesztés kockázatát, akkor az öröklődés útján továbbadhatják ezt a hajlamot a következő generációk felé.

Anatómiai és endokrinológiai rendellenességek:

Az anyai anatómiai vagy endokrin rendellenességek, szintén szerepet játszhatnak befolyásolhatják a terhesség alatt a magzat fejlődését, a beágyazódást, a tápanyagellátást vagy akár a terhesség egészének stabilitását. Azonban fontos megjegyezni, hogy minden egyes eset egyedi, és a klinikai kép minden egyes párnál eltérő lehet. Az orvosi vizsgálatok és diagnosztikai eljárások segítenek azonosítani ezeket a rendellenességeket, és a megfelelő kezelési terv kidolgozásával minimalizálni a terhességvesztés kockázatát.

Az anatómiai rendellenességek közé tartoznak a méhnyak és a méhszáj anatómiai változásai, amelyek zavarhatják a várandósság normális lefolyását. Például a méhnyak anatómiai hibái gyakran összefüggnek a vetéléssel, mivel a méhszáj nem képes megfelelően záródni.

Autoimmun és alloimmun tényezők:

Az immunológiai tényezők szintén fontos szerepet játszhatnak a habituális vetélés kialakulásában. Az immunrendszer számos feladattal rendelkezik, köztük a fertőzések elleni védelemmel és a saját sejtek elleni immuntoleranciával. Ha az immunrendszer egyensúlyi zavart szenved, autoimmun betegségek alakulhatnak ki, és ezek az állapotok jelentős hatást gyakorolhatnak a terhesség kimenetelére. 

Egyéb okok:

Az endometriózis olyan állapot, amelyben az endometrium, a méh belső rétege, a méhüregen kívül nő. Ez a rendellenesség befolyásolhatja a méhnyálkahártya normális funkcióját és a petevezetékek átjárhatóságát. A terhesség kimenetelére gyakorolt hatása a beágyazódás és a megfelelő tápanyagellátás nehézségeiben mutatkozhat meg.

Hogyan lehet kivizsgálni, hogy mi állhat a sorozatos vetélések hátterében?

A habituális vetélés diagnosztizálása és kezelése összetett folyamat, amely szoros orvosi és pszichológiai együttműködést igényel. Az első lépés a pontos diagnózis felállítása, ami magában foglalja a részletes orvosi vizsgálatokat és szükség esetén genetikai teszteket. A cél, hogy azonosítsuk az esetleges genetikai, anatómiai vagy endokrinológiai rendellenességeket, valamint az immunológiai eltéréseket, amelyek hozzájárulhat a vetélés ismételt előfordulásához. A habituális vetélést kivizsgáló csomagunkat úgy állítottuk össze, hogy igyekezzünk minden lehetséges okot felderíteni, hogy azután a megfelelő kezelés segítségével, megoldást találjunk az ismétlődő problámára.

A habituális vetélés kivizsgálásában szakorvosaink segítenk, Dr. Zakariás Anita, Dr. Fülöp Viktor, Dr. Balla Levente, keressék őket bizalommal. Bejelentkezés: +36 70 677 4813 telefonszámon, vagy online: FOGLALÁS 

Dr. Zakariás Anita

szülész-nőgyógyász szakorvos

Dr. Balla Levente

meddőségi specialista, szülész-nőgyógyász szakorvos, endokrinológus szakorvos

Dr. Fülöp Viktor

szülész-nőgyógyász szakorvos, endokrinológus szakorvos

Kérjen visszahívást

Köszönjük, hogy felvette velünk a kapcsolatot. Üzenetét sikeresen továbbítottuk!

Miért foglaljon online?

  • Elérhető a nap 24 órájában
  • A naptár alapján kiválaszthatja az Ön számára legkedvezőbb időpontot
  • Több szolgáltatáshoz is előjegyezhet időpontot, így nincs várakozás
  • Értesítést küldünk e-mailben/sms-ben
  • Időpontot lemondani kizárólag telefonon, vagy email-ben lehet a vizsgálati időpontot megelőző 24 óráig