Belgyógyászat

Átmenetileg a belgyógyászati szakrendelés szünetel!

 

Mit foglal magában a belgyógyászat?

A belgyógyászat az orvostudomány legátfogóbb szakága, mely a belső szervek valamennyi eltérésével, és ezen eltérések összefüggéseivel foglalkozik. Míg korábban a belgyógyászat egyet jelentett az általános értelemben vett orvoslással, az elmúlt évszázadban a tudományos ismeretek gyarapodásával az egyes szervek betegségeinek gyógyítása fokozatosan önálló szakmákká bővült. Így alakultak ki többek között a szív (kardiológia), a tüdő (pulmonológia), az emésztőrendszer (gastroenterológia), a vese (nefrológia), a hormonális rendszer (endokrinológia), illetve a daganatos betegségek (onkológia) gyógyításával foglalkozó önálló szakmák.
Az egyes orvosok egyre nagyobb specializációja minden eddiginél hatékonyabb kezelésekre ad módot, ugyanakkor sok esetben ez a specializáció csőlátást okozva nehezíti a szakmák közti kommunikációt. Éppen ezért a belgyógyásznak ma is kulcsszerep jut az egyes páciens teljes kórtörténetének értelmezésében és kezeléseinek összefogásában. Emellett számtalan népbetegség továbbra is a belgyógyászat tárgykörébe tartozik. 

Milyen tünetek esetén javasolt a belgyógyászati kivizsgálás?

  • fáradékonyság
  • gyengeség
  • jelentős fogyás vagy hízás
  • visszatérő hőemelkedés, vagy láz
  • mellkasi panaszok
  • hasi panaszok
  • visszatérő laboreltérések
  • magas, vagy ingadozó vérnyomás
  • gyógyszeres kezelése

 

Mikor érdemes belgyógyászhoz fordulni?

Számos tünet és panasz indokolhat belgyógyászati vizsgálatot. Ide tartoznak az olyan általános tünetek, mint fáradékonyság, gyengeség, jelentős fogyás, vagy hízás, visszatérő hőemelkedés vagy láz. Belszervi betegségre utalhatnak emellett a visszatérő mellkasi (fájdalom, fulladás, köhögés) és hasi (fájdalom, görcsök, étvágytalanság) panaszok is. Szükség lehet belgyógyászati szakvizsgálatra nehezen értelmezhető, visszatérő laboreltérések esetén is, még akkor is, ha azokhoz egyértelmű tünet vagy panasz nem társul; továbbá műtétek előtt az általános állapot felmérésére. Nehezen beállítható magas, vagy ingadozó vérnyomás, koleszterin, vérzsír és húgysav eltérések esetén szintén célszerű lehet belgyógyászati konzultáció. Több betegség egyidejű fennállása, összetett gyógyszeres kezelés esetén a belgyógyász segíthet a gyógyszerelés optimalizálásában, az esetleges gyógyszer-kölcsönhatások felderítésében.

 

Hogyan zajlik a belgyógyászati vizsgálat?

A belgyógyászati vizsgálat a panaszok és a kórtörténet alapos kikérdezésével, a korábbi orvosi dokumentáció, és az esetleges friss leletek áttekintésével kezdődik. Ezt rendszerint a tünetektől és panaszoktól függő fizikális vizsgálat követi. A vizit része a páciens aggodalmainak és elvárásainak tisztázása, illetve részletes tájékoztatása az esetleges betegség, és a szóba jövő kezelések természetéről. Az eredmények alapján a szakorvos szükség esetén további laboratóriumi vagy képalkotó vizsgálatokat, illetve gyógyszeres kezelést javasolhat.

 

Átmenetileg a belgyógyászati szakrendelés szünetel!

Kérjen visszahívást

Köszönjük, hogy felvette velünk a kapcsolatot. Üzenetét sikeresen továbbítottuk!

Miért foglaljon online?

  • Elérhető a nap 24 órájában
  • A naptár alapján kiválaszthatja az Ön számára legkedvezőbb időpontot
  • Több szolgáltatáshoz is előjegyezhet időpontot, így nincs várakozás
  • Értesítést küldünk e-mailben/sms-ben
  • Időpontot lemondani kizárólag telefonon, vagy email-ben lehet a vizsgálati időpontot megelőző 24 óráig