A petevezetékek átjárhatóságának megállapítása esetleges méhüregi problémák lehetőségének kizárására szolgál, továbbá szükség lehet rá meddőség kivizsgálásakor, ultrahang vizsgálatkor észlelt rendellenességek pontosításához, megtermékenyítési kezelések előtt.

Mit vizsgálunk a petevezeték átjárhatósági vizsgálat alkalmával?

  • petevezetékek átjárhatóságát
  • az esetleges méhüregi problémák kiszűrését, mint például: mioma, polip, összenövések, sövény, kettőzött méh.
  • ultrahang vizsgálatkor észlelt rendellenességek feltérképezését

 

Hogyan kell készülni a HyCoSy vizsgálatra?

Maga a beavatkozás különösebb előkészületet nem igényel, de mint minden vizsgálatnál itt is az orvosi protokollnak megfelelően járunk el.

  • A vizsgálat ciklushoz kötött, ciklus 7-14. napja között végezzük. A ciklus első napját a rendes friss piros vérzés megkezdésétől tekintjük.
  • Előtte nem szükséges konzultáció, rögtön elvégezhető a vizsgálat, de hüvelyi panasz esetén, mindenképp érdemes előtte egy hüvelyváladék vizsgálatot elvégezni, hogy ne vigyük be a méhbe a fertőzést.
  • Ha nincs 1 éven belüli rákszűrés eredménye, annak elkészítése javasolt, de egybeköthető a vizsgálattal, így nem kell kétszer jönnie.
  • A vizsgálatra mindenképp célszerű az eddigi leleteit magával hoznia.
  • Ha úgy érzi, hogy nehezebben bírja a fájdalmat, a vizsgálat előtt bevehet fájdalomcsillapítót.
  • A beavatkozás előtt közvetlenül ürítse ki hólyagját.
  • A vizsgálat előtt és után is étkezhet. Javasoljuk, hogy előtte ne fogyasszon puffasztó ételeket.


A vizsgálat menete:

A vizsgálatot a ciklus 7-14. napja között végezzük. Maga a vizsgálat nem sok időt vesz igénybe, kb. 10 percet, komoly fájdalommal nem jár, enyhe fájdalmat, menstruáció szerű görcsöket érezhet.

Első lépésként hüvelyi ultrahang vizsgálatot végzünk, hogy tájékozódjunk a kismedencei viszonyokról. Ezután méhnyakat fertőtlenítő oldattal lemossuk, majd a hüvelyen és a méhnyakon keresztül egy vékony katétert vezetünk a méh üregébe. A katétert a végén lévő ballon felfújásával rögzítjük. Ezen a katéteren keresztül sóoldatot juttatunk a méhbe. Ezzel párhuzamosan ultrahang vizsgálattal ellenőrizzük a méhüreg telítődését, épségét. Ezt követően bejuttatjuk a kontrasztanyagot a katéteren keresztül. Kontrasztanyag segítségével egyértelműen megmondható, hogy el vannak-e záródva a petevezetékek, és ha igen, milyen mértékben. Ez esetben specialistáink legmegfelelőbb segítséget nyújtják önnek.

A képeket értékeljük, leletet készítünk megfelelő fotódokumentációval. Azonnali tájékoztatást adunk az eredményről és további teendőkről.

 

Mire készüljek a vizsgálatot követően?

A vizsgálat után 10-30 perc elteltével, panaszmenetesen már elmehet a rendelőnkből. Javasolt tisztasági betét használata, a vizsgálatot követően 2-3 órán követően enyhe folyadék távozhat a hüvelyéből, ami minimális vérzéssel párosulhat, de ettől sem kell megijedni. 

Javasoljuk, hogy - bár nem szokott komolyabb komplikáció felmerülni - erre a vizsgálatra kísérővel érkezzenek.

Szükség esetén fájdalomcsillapító alkalmazható.

A vizsgálat során alhasi fájdalom, esetleg rosszullét léphet fel. Ritka esetben allergia a kontrasztanyaggal szemben, méhfal sérülése, méhüregi fertőzés, ami antibiotikumos kezelést tehet szükségessé. Ha beavatkozás után láz (38 fok feletti), vagy erős hüvelyi vérzés lépne fel, vagy bármilyen egyéb probléma esetén mielőbb jelentkezzen kezelőorvosánál!

A beavatkozást követően az ülőfürdőzést, házaséletet legalább 3 napig kerülje.

 

Szakértőink

Dr. Balla Levente

meddőségi specialista, szülész-nőgyógyász szakorvos, endokrinológus szakorvos

Dr. Skriba Eszter

szülész-nőgyógyász szakorvos, ultrahang specialista

Dr. Supák Dorina

szülész-nőgyógyász szakorvos

Miért foglaljon online?

  • Elérhető a nap 24 órájában
  • A naptár alapján kiválaszthatja az Ön számára legkedvezőbb időpontot
  • Több szolgáltatáshoz is előjegyezhet időpontot, így nincs várakozás
  • Értesítést küldünk e-mailben/sms-ben
  • Időpontot lemondani kizárólag telefonon, vagy email-ben lehet a vizsgálati időpontot megelőző 24 óráig