A PSA vizsgálat egy fontos és viszonylag egyszerű vérvizsgálat, amely a vérben található PSA-fehérje szintjének mérésére szolgál. A PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén, egy enzimfehérje, amelyet a prosztata mirigysejtjei termelnek, és amelynek szintje segíthet a prosztata egészségi állapotának felmérésében.
A PSA érték mellett a szabad és kötött PSA arányát is vizsgálni szükséges, mert ez segít elválasztani az esetleges rosszindulatú illetve jó indulatú állapotokat. A prosztatarák a férfiak második leggyakoribb daganatos betegsége világszerte, akár éveken át is teljesen tünetmentes maradhat. Az időben történő kiszűrésben tud segíteni a PSA vizsgálat.
A PSA vizsgálat rendkívül fontos szerepet játszik a prosztatarák korai diagnózisában és a prosztata egészségének nyomon követésében. Ennek a vizsgálatnak az egyik fő előnye, hogy lehetővé teszi a prosztatarák korai észlelését, amikor a betegség még kezelhetőbb állapotban van. A magas PSA-szint önmagában nem feltétlenül jelenti daganatos megbetegedés meglétét, de ha a PSA szintje folyamatosan emelkedik, az gyanúra adhat okot, és további vizsgálatokat tehet szükségessé.
A magas PSA-szint azonban nem jelent automatikusan prosztatarákot, hiszen azt számos egyéb tényező is befolyásolhatja, például a prosztata gyulladása, a mirigy megnagyobbodása vagy egyéb jóindulatú állapotok, húgyúti fertőzés. Számos egyéb tényező is okozhat magasabb PSA-szintet (egyes gyógyszerek, fizikai aktivitás, szexuális együttlét), illetve a PSA-szint az életkor előrehaladtával is növekszik.
Önmagában a PSA vizsgálat nem elegendő, tapintásos szakvizsgálattal együtt értékelhető a teljes lelet.
Az egészségtudatosság részeként a férfiak számára ajánlott a PSA vizsgálat 50 év felett mindenkinek, 50 év alatt azoknak, akiknek esetében családi háttér vagy genetikai hajlam áll fenn a prosztatarákra: előfordult prosztata daganat (apa, testvér, nagyszülő), vagy családban előfordult egyéb daganatos megbetegedések (emlő-, méh-, petefészekdaganat anya/nővér esetében). Ha a páciens bármilyen, a prosztatarákra utaló tünetet mutat, mint például vizelési nehézségek, fájdalom vagy vér a vizeletben, sürgető vizelési inger, vizelet visszatartási problémák, merevedési problémák, akkor a PSA vizsgálat elvégzése elengedhetetlen. Ezáltal nemcsak a betegség diagnózisát segítjük elő, hanem hozzájárulunk a páciensek egészségi állapotának megőrzéséhez és javításához is.
A prosztatarák némileg szokatlan, összehasonlítva más típusú rákokkal. Ennek oka az, hogy sok prosztatadaganat nem terjed gyorsan a test más részeire. Néhány prosztatarák nagyon lassan nő, és nem okozhat tüneteket vagy problémákat évekig vagy soha, vagy csak nagyon előre haladott állapotban. Ezért van jelentősége a rendszeres szűrővizsgálatnak! A diagnózis felállításához több vizsgálatra is szükség van, ezek egymást kiegészítik:
Évenkénti szűrővizsgálatra jelentkezzen be most! Foglalás itt!