Nagy mérföldkő életünkben, mikor elhatározásra jutunk, jöhet a baba. A családtervezés a gyermekáldásra való tudatos felkészülést jelenti, melynek végső célja, hogy az egészséges gyermek szülessen. Hogy milyen vizsgálatokat érdemes még a fogantatás előtt elvégeztetni, abban segítünk most!
A vizsgálatok női oldala:
- nőgyógyászati vizsgálat, éves rákszűrés, citológia, HPV, STD szűrés
- általános vér és vizeletvizsgálat, máj és vesefunkcióval
- női hormonpanel vizsgálat, ami ciklus naphoz kötött vérzés 3-5 napja között végzendő (FSH, LH, Prolaktin, Ösztradiol, AMH)
A hormon vizsgálat célja, hogy egyrészről pontos képet kapjunk a petefészkeink működésének állapotáról, tisztában kerüljünk azzal, hogy otthoni körülmények között képesek vagyunk a természetes fogantatásra, esetleg orvosi segítségre szorulunk, vagy megtudjuk mennyi idő múlva merülnek ki petefészkeink.
- TSH hormon (nem ciklus naphoz kötött) a pajzsmirigyünk működéséről árulkodik. Egy alul vagy egy túl működő pajzsmirigy számos problémát idézhet elő. Többek között azt, hogy nem jön létre a várt gyermekáldás, vagy ha az létrejött, számos esetben vetélést okozhat.
- ciklus 19-21-23 napján progeszteron vérvétel, ami azért fontos, hogy legalább két alkalommal elvégeztessük, hogy megtudjuk megtörtént-e adott hónapban az ovuláció és pontosan mikor.
- trombózisra való hajlam vizsgálatot azért javasoljuk, mert az esetleges vetélés hátterében véralvadási zavarok állhatnak fenn
- 3 pontos inzulinrezisztencia vizsgálat - inzulinrezisztencia is okozhat sikertelen teherbeesést (Korábbi bejegyzésünk: Inzulinrezisztencia a terhesség alatt)
- D-vitamin szint mérést - D- vitamin hiánya sokszor a meddőség hátterében állhat
- A ciklus 9 és 13 napja között ultrahangos tüszőmérés: hüvelyi ultrahang vizsgálat során a peteérés (folliculus) kimutatása
- 7-14 ciklusnap között HYCOSY vizsgálat, azaz petevezeték átjárhatósági vizsgálat (szükség esetén)
Babatervező laborcsomagjainkról részletesen itt olvashat!
Ezek az általános szűrővizsgálatok arra is jó lehetőséget adnak, hogy az esetleg tünetet nem okozó problémákra fény derüljön, és adott esetben mielőbb orvoslásra kerüljön.
A vizsgálatok férfi oldala:
- általános teljes körű andrológiai vizsgálat
- 3-5 napos megtartóztatást követően spermaanalízis (a spermiumok számáról, a spermiumok mozgásáról, valamint a normális és kóros alakú spermiumok arányáról kapunk képet)
- STD szűrés
- általános vér és vizeletvizsgálat
Férfiaknak szóló babatervező laborcsomagjainkról részletesen itt olvashat!
Vizsgálatok a pár mindkét tagjának:
A fogantatást megelőzően lehetőség van már ún.hordozóssági szűrésre, amely megmutatja a szülő pár mekkora kockázattal örökíti tovább az adott genetikai betegséget jövendő gyermekére.
Szükség esetén pszichológiai konzultáció segíthet a mentális felkészülésben.
Keresse bátran rendelőnket, ha kérdése van! Valamennyi vizsgálat helyben, gyorsan elérhető, kiváló szakorvosi csapat segít a családtervezés folyamatában!