Preeclampsia, azaz “terhességi toxémia” egy olyan terhességi komplikáció, amelyet az emelkedett vérnyomás és a vizeletben kialakuló magas fehérjeszintek jellemeznek. Általában a 20. terhességi hét után alakul ki. A terhességi toxémia következtében csökken a véráramlás az anya szervezetéből a méhlepény felé, amely a baba elégtelen oxigén- és tápanyagellátását eredményezi. Ez az állapot rövid és hosszú távon is súlyos következményekkel járhat mind az anya, mind a baba számára. A preeclampsia a terhesség korai, azonnali befejezését teheti szükségessé.
Terhességi előzmények:
Egészségi állapot:
Anyai életkor <18 év vagy >40 év
Nézzük meg számokban mennyi a kockázata a preeclampsia kialakulásának?
Vezető tünetek:
Egyéb tünetek:
A tünetek észlelésekor feltétlenül szükségessé válik a további kivizsgálás!
A preeclampsia súlyosbodó betegség, a kezdeti tünetek után a nők mintegy 20%-ánál komplikációk léphetnek fel. A korai diagnózis elengedhetetlenül fontos az anya és gyermeke egészségében bekövetkező súlyos következmények elkerülése érdekében.
Az anyánál:
Babánál:
A kórkép legsúlyosabb formája a HELLP-szindróma, ilyenkor a vörösvértestek szétesnek, a vérlemezke szám alacsony, magasra szöknek a májenzimek értékei. (A “HELLP” a szindróma három fő tünetének angol rövidítése: vörösvértestek szétesése - hemolízis (Haemolysis), emelkedett máj enzimek (Elevated Liver enzymes) és alacsony vérlemezkeszám (Low Platelet count).)
Preeclampsia szűrése az első trimeszterben:
Az első trimeszteri vizsgálattal meghatározható a korai terhességi toxémia kialakulásának valószínűsége. A kockázatbecslés során figyelembe vesszük az anya életkorát, testsúlyát, általános anamnézisét, kórelőzményeit, vérnyomást mérünk, egy speciális ultrahang vizsgálatot (plusz ultrahangos jelek), illetve vérvétellel két specifikus fehérje (PAPP-A, PIGF) mérést végzünk. A PlGF fehérje alacsony szintje azt jelzi, hogy a méhlepényi erezet állapota nem megfelelő. Ezzel a vizsgálattal a magas kockázatú esetek 96%-a kiszűrhető, 10% téves pozitív eredmény mellett. Ikerterhesség esetén az első trimeszteri preeclampsia szűrés nem alkalmazható.
Magas preeclampsia kockázat esetén szorosabb terhesgondozásra, gyakoribb vérnyomás-ellenőrzésre és a vizelet fehérjekoncentrációjának rendszeres meghatározására van szükség.
Jelenleg a megelőzés egyetlen lehetséges és bizonyított formája az orvos által a terhesség 16. hete előtt felírt alacsony dózisú aszpirin rendszeres bevitele. A legújabb bizonyítékok azt támasztják alá, hogy a preeclampsia előfordulása a 37. hét előtt 60%-kal, a 34. hét előtt pedig 82%-kal csökkenhet 150 mg aszpirin napi bevitelével.
A preeclampsia gyógyításának és a szövődmények megelőzésének egyetlen módja a méhlepény eltávolítása, vagyis a gyermek megszületése. Ez rendszerint a terhesség 37-38 hetes korában történhet meg. Az szülés ideje és módja a rendellenesség súlyosságától függ (például anyai és magzati veszélyeztetettség). A korán jelentkező terhességi toxémia esetén lehetséges a terhesség meghosszabbítása a koraszülés okozta problémák csökkentése érdekében. Amíg a csecsemő meg nem születik, a terhes nőt megfigyelik, és vérnyomáscsökkentő gyógyszereket kap. Szükség esetén a szülést mesterségesen megindítják vagy császármetszést végeznek.
Forrás:
Európai Alapítvány az Újszülöttek Ellátásért - http://www.efcni.org/
Miért minket válasszon?
Preeclampsia szűrésre lehetőség van a rendelőnkben. Bővebb információkért keresse munkatársainkat!