Az általános egészségmegőrzés során nagyon fontos a nők számára, hogy részt vegyenek éves nőgyógyászati vizsgálaton. A vizsgálat során fény derülhet panaszt nem okozó elváltozásokra, melyeket akár szükséges lehet szorosabban kontrollálni vagy akár kezelni. A rendszeres nőgyógyászati vizsgálat elsődlegesen preventív jellegű, amely célja a szexuális úton terjedő betegségek, illetve a rákmegelőző állapotok időbeni felismerése, diagnosztizálása. Az évente elvégzett nőgyógyászati vizsgálat alkalmával mindig ki kell térni a szeméremtest, a hüvely, a méhszáj, a méhtest és a méhfüggelékek (petefészkek és petevezetékek), ill. az emlők vizsgálatára. A rákszűrést érdemes a menstruációs ciklus közepén elvégezni.
A vizsgálat több lépésből épül fel, mely az anamnézis felvétellel és az aktuális panaszok megbeszélésével kezdődik. Az anamnézis, vagyis az előzmények feltérképezése során a nőgyógyász szempontjából olyan fontos információkra derül fény, mint az utolsó menstruációs vérzés ideje, terhességek száma, esetleges vetélések. Fontos kérdés még, hogy szed vagy alkalmaz-e bármilyen fogamzásgátlási módszert a hölgy.
Milyen kérdésekre készüljön a vizsgálat előtt?
A vizsgálat következő lépése az úgynevezett bimanuális vizsgálat. Ezen vizsgálat során az orvos tapintással megnézi a hüvely és a méh helyzetét/állását, konzisztenciáját.
Vizsgálat harmadik lépése a kolposzkópos vizsgálat, más néven hüvelytükrözés. Egy kolposzkóp segítségével felnagyított és megvilágított méhnyak, hüvely és szeméremtest vizsgálatával a nőgyógyász meg tudja különböztetni egymástól a normálisnak látszó szöveteket az abnormálistól. A vizsgálat alatt észlelt mintázatok alapján valószínűsíthető a háttérben álló betegség, a diagnózis felállításához azonban szövettan szükséges. Maga a vizsgálat fájdalommentes, és a hüvely feltárását követően mindössze néhány percet vesz igénybe.
Negyedik lépésként történik a citológiai mintavétel, mely során a méhszáj felszínéről, valamint a nyakcsatorna kezdeti szakaszáról a sejtvételi eszköz segítségével váladék mintát (kenetet) vesz, melyet egy tárgylemezre visz fel.
Utolsó lépésként pedig, hogy teljes legyen a vizsgálat hüvelyi ultrahang végzése történik. Ezzel a módszerrel jól látható a méh nyálkahártyája, elhelyezkedése, nagysága, felderíthetők az esetleges fejlődési rendellenességek és kóros elváltozások (polypus-ok vagy myomák). A petefészek elváltozásainak, esetleges cisztásodásnak időben történő észleléséhez is nélkülözhetetlen az ultrahang vizsgálat. A hasi ultrahanggal ellentétben a hüvelyi ultrahang vizsgálaton a páciensnek üres húgyhólyaggal javasolt megjelennie a jobb képminőség érdekében.
Az éves nőgyógyászati méhnyakrák szűrés árának egy részét támogatásként biztosítjuk a Mályvavirág Alapítványnak.