Meddőségi problémáról akkor beszélhetünk, ha rendszeres védekezés nélküli nemi élet mellett egy éven belül nem következik be a kívánt várandósság. Milyen okai lehetnek, ha nem jön össze a baba? Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló problémákat a nők esetében.
Mik a meddőség kockázati tényezői a nők esetében?
- A meddőségi esetek körülbelül egynegyede ovulációs rendellenességek következménye. Ha egy nőnek peteérési zavara van, előfordulhat, hogy ritkán vagy egyáltalán nem ovulál. A policisztás petefészek szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb, az ovulációt befolyásoló rendellenesség
- Elzáródott petevezeték, mely során a petesejt nem tud eljutni méhbe
- Méhproblémák úgy, mint miómák és a méhpolipok: - az endometriális polipok a méh üregében található elváltozások. A nagy vagy többszörös polipok befolyásolhatják a termékenységet azáltal, hogy megzavarják az embrió beágyazódási képességét.
- Endometriózis - endometriózisról beszélünk, amikor a méhnyálkahártya szövete a méhen kívülre nő. A reproduktív korú nők körülbelül 10%-át érinti az endometriózis.
- Pajzsmirigy betegségek
- Autoimmun betegségek
- Vesebetegség
- Múltbeli méhen kívüli terhesség
- Kismedence gyulladásos megbetegedései
- Az agyalapi mirigy rendellenességei, például a Cushing-szindróma
- Betegsejtes vérszegénység
- Véralvadási zavarok
- Cöliákia (lisztérzékenység)
Az alábbi kockázati tényezők mindkét nem esetében fennállhatnak:
- Életkor (nőknél 35 év felett, férfiaknál 40 év felett) - ahogy egy nő öregszik, petesejtek száma gyorsan csökken. Ezenkívül a petéi minősége is csökken, ami növeli a kromoszóma-rendellenességek esélyét. Tanulmányok kimutatták, hogy a vetélések körülbelül 70%-a kromoszóma-rendellenességek miatt következik be.
- Cukorbetegség
- Kromoszóma rendelleneség
- Pajzsmirigy problémák, hormonzavar
- Étkezési zavarok (pl.anorexia vagy bulimia)
- Túlzott alkoholfogyasztás
- Sugárterápia vagy egyéb rákkezelés
- Szexuális úton fertőző betegségek (STD)
- Súlyproblémák (elhízás, vagy kóros soványság)
- Dohányzás
- Stressz
- Droghasználat
- Környezeti tényezőknek való kitettség (pl. mérgező anyagok)
Az elmúlt 10 évben Magyarországon mintegy háromszorosára nőtt a meddőségi problémák miatt orvoshoz forduló 40 év feletti nők aránya. A gyermekvállalási szándék életkorban kitolódott, viszont ezzel együtt a termékenység is csökken. Egy 35 éves nőnek 94% az esélye, hogy rendszeres védekezésmentes szexuális élet mellett 3 év próbálkozás alatt teherbe esik.
Másrészről, akkor is érdemes alapos kivizsgáláson végigmenni, ha még a családtervezés előtt állnak. Napjainkban a családalapítás egyre inkább egy tudatos folyamattá válik. Egyre több pár szeretne még a fogantatása előtt biztosra menni, hogy egészséges testi, fizikai állapottal rendelkezik, felkészült-e a családalapításra, vagy esetleg nem hordoz olyan örökletes betegséget.