A szoptatás és anyatejes világnap alkalmából egy összefoglaló írást hoztunk Nektek. Bár a nehézség szót nem szeretem, mégis be kell látni, hogy akadnak olyan pontok a szoptatás útján, melyek feladják a leckét, de szakszerű segítség gondoskodása mellett hamar túllendülhetünk rajta. Ezekről szeretnék most beszélni.
Igen, hiszen eddig ilyen igénybevételnek nem volt kitéve. Próbáltok a kisbabáddal egymásra találni, az optimális pózt megtalálni, de nem biztos, hogy ez az első próbálkozásnál sikerül. Érezni kell egymást, megtanulni a baba jelzéseit, elcsípni azt a pontot, amikor úgy vákuumozza be a mellet, hogy ne okozzon sérülést. Gyakorlás és sok türelem kell hozzá. Mellre tapad a baba, szív kettőt, majd kiköpi, és újra csatlakozik. Ez normális jelenség.
TIPP: szoptatás után kenj egy-két csepp anyatejet a mellbimbódra, mely láthatatlan védőréteget képez azon. Figyelj rá, hogy jól kapja be a baba a melledet. A mellbimbóddal finoman érintsd meg az orrát, ajkait, ekkor nagyra nyitja a száját ( 120-140 fokban) és olyan helyzetben lesz a baba szájában a melled, ahogy az a nagykönyvben meg van írva.
Határozottan nem a válasz. A vérző, sebes mellbimbó mindig gyanú arra, hogy a mellre tapadás helytelen vagy esetleg olyan anatómiai eltérés áll fenn, ami miatt más pózt kell választanunk. Ilyen eltérés lehet például a gótikus szájpadlás, ami azt jelenti, hogy ívesebb a szájpadlás, mint általában, ezért körültekintőbbnek kell lennünk a mell szájba adásakor. De az is lehet, hogy a nyelvével nagyon felcsapja a mellbimbódat a kemény szájpadlásra és dörzsölgeti ott, mint egy smirglipapír. Ha fájdalmat érzel az nincsen rendjén. Nem kell mindent egyedül megoldanod, kérj segítséget! Keressétek meg a kiváltó tényezőt kéz a kézben.
TIPP: Hívj fel egy szoptatási tanácsadót, mondd el Neki a jelenlegi helyzetet és találkozzatok személyesen is. Ne várj túl sokat magadban őrlődve a lakásban. Természetes, hogy szeretnéd megoldani azt a helyzetet, de van, amikor kell egy külső szemlélő is, aki reálisabban látja az anya-baba párost. Egy szakavatott szem, aki észreveszi az apró eltéréseket is.
Általában ez annak a jele, hogy szorít a babád a szoptatás közben. Számtalan oka lehet. A lenőtt nyelv, izom eltérések, helytelen mellre tapadás mind lehet kiváltó ok. De szerteágazó a paletta, ezért szakember segítségével göngyölítsd, fel hol lehet a hiba és tanácsait megfogadva megoldódik ez a fejezet is.
TIPP: Próbálj ki többféle pozíciót, nézd meg, hogy melyikben csökken leginkább a fájdalom. Kérdezz szakembert!
Ezt a tünetet nagyon gyakran keverik össze a gombás fertőzéssel és sokszor feleslegesen kap az édesanya kezelést. Természetesen a szakembernek is pontosan tájékozódnia kell a körülményekkel kapcsolatban, hogy diagnózist felállítson. Ezért bocsájtsunk rendelkezésére minden fontos és kevésbé fontosnak tűnő információt is. Általában a baba nem jó helyezi a nyelvét, szorít vele, és ha hosszan szorítja a mellbimbót, érgörcs jöhet létre, melyet a fent leírt módon tapasztalhatsz. Az izomproblémától a lenőtt nyelvig megint csak széles spektrumon mozoghatnak a valós okok.
TIPP: Szilikonos mellbimbó párna előre megmelegítve a melltartóba helyezve szoptatás után aduász lehet. A meleg hatására szépen visszatelítődik és az érhálózat és megszűnnek a kellemetlen érzetek. A legtöbb esetben ez nem elég, szükséges szakmai segítséget is igénybe venni. A fájdalom megtapasztalása, a fáradtság sokszor rossz tanácsadó, mely arra sarkall, hogy hagyjuk abba a szoptatást. Biztatlak, hogy mielőtt végleges döntést hozol, beszéld át a szituációt szakemberrel is. Ne szégyellj kérdezni, hiszen a szoptatás egy tanult cselekvés, időbe telik még elsajátítjuk, és a személyre szabjuk. Jól jegyezd meg, nincsen buta kérdés!
Köszönjük a cikket Varga-Szabó Barbarának!